Home / unit rate practice pdf / ~ Unit Rates with Complex Fractions~ - Typepad

~ Unit Rates with Complex Fractions~ - Typepad - unit rate practice pdf


~ Unit Rates with Complex Fractions~ - Typepad-unit rate practice pdf

~ Unit Rates with Complex Fractions~
"Complex fractions" are not as scary as they sound! A complex fraction is just a fraction that
has another ___________________ in its numerator or denominator (or both!). Complex
fractions must be simplified. To do this, simply remember that a fraction is just another way
of writing a ____________________ problem! So, just ___________________ the numerator
by the denominator to simplify a complex fraction.
For instance: To simplify this, just work out 1 5
46
1x6 6 3
4 5 20 10
Now, let's examine familiar problems, this time using division!
Example: Ms. Walksalot walks ? a mile per ? hour. How far does she walk per 1 hour?
1 mile
2 = 1 1 1 x 4 4 2miles So, Ms. Walksalot walks 2 miles per 1 hour!
1 hour 2 4 2 1 2 1hour
4
The unit for our unit rate must be placed in the denominator of the fraction!!
Example 1: Andrew the butcher charges $2.50 per Example 2: Mikayla runs 1 ? miles in 2/10 of an hour.
1/5 pound of gourmet pork. How far can she run in 1 hour?
What is the unit rate (price per 1 pound)?
12.5 1 1 miles 1 2 3 10 30 1
2 1 x 7 mph
$2.50 .2 2.50 2 25.0 $12.50 2 hour 2 10 2 2 4 2
1 lb 10
5 So, Mikayla runs 7 ? miles per 1 hour.
So, the gourmet pork is $12.50 per 1 pound.
YOU Try!! Using division, find the unit rate to solve each problem below.
1) Joshua read 1/6 of his book in 1/3 hour. At this rate, how
much of his book will he read in an entire hour?
2) Katy needs 1/8 cups of sugar to make 1/4 of her cookie recipe.
How much sugar does she need to make the entire recipe?
3) Challenge!! Dino jogs ? mile in 2/5 of an hour. At this rate,
how far can he jog in 1 hour?
~ Unit Rates with Complex Fractions~
"Complex fractions" are not as scary as they sound! A complex fraction is just a fraction that
has another ___________________ in its numerator or denominator (or both!). Complex
fractions must be simplified. To do this, simply remember that a fraction is just another way
of writing a ____________________ problem! So, just ___________________ the numerator
by the denominator to simplify a complex fraction.
For instance: To simplify this, just work out 1 5
46
1x6 6 3
4 5 20 10
Now, let's examine familiar problems, this time using division!
Example: Ms. Walksalot walks ? a mile per ? hour. How far does she walk per 1 hour?
1 mile
2 = 1 1 1 x 4 4 2miles So, Ms. Walksalot walks 2 miles per 1 hour!
1 hour 2 4 2 1 2 1hour
4
The unit for our unit rate must be placed in the denominator of the fraction!!
Example 1: Andrew the butcher charges $2.50 per Example 2: Mikayla runs 1 ? miles in 2/10 of an hour.
1/5 pound of gourmet pork. How far can she run in 1 hour?
What is the unit rate (price per 1 pound)?
12.5 1 1 miles 1 2 3 10 30 1
2 1 x 7 mph
$2.50 .2 2.50 2 25.0 $12.50 2 hour 2 10 2 2 4 2
1 lb 10
5 So, Mikayla runs 7 ? miles per 1 hour.
So, the gourmet pork is $12.50 per 1 pound.
YOU Try!! Using division, find the unit rate to solve each problem below.
1) Joshua read 1/6 of his book in 1/3 hour. At this rate, how
much of his book will he read in an entire hour?
2) Katy needs 1/8 cups of sugar to make 1/4 of her cookie recipe.
How much sugar does she need to make the entire recipe?
3) Challenge!! Dino jogs ? mile in 2/5 of an hour. At this rate,
how far can he jog in 1 hour?

Which rate is an unit rate? A rate that has a denominator of 1 1 unit is referred to as a unit rate. A unit rate is a rate with denominator of 1 1 unit. Unit rates are very common in our lives.